Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

Ocena zasadności wprowadzenia czynnika VIII o przedłużonym działaniu w ramach modułu 4 programu polityki zdrowotnej pn. „Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2019-2023”

Wskazanie:

hemofilia i pokrewne skazy krwotoczne

Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 31 n pkt 5

Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

OITK.405.27.2021.AS; 25.06.2021

Zlecenie dotyczy:

Wydania opinii w sprawie zasadności włączenia ww. leku do modułu 4 ww. programu polityki zdrowotnej. Wydania łącznej opinii dla wszystkich koncentratów czynników krzepnięcia VIII o przedłużonym działaniu.

Analizy Wnioskodawcy:

pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 184/2021
pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 184/2021
pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 184/2021
pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 184/2021

Uwagi do Analiz:

Termin zgłaszania uwag upływa: 22.06.2023r.

MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 184/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  • hr

    hr

    Opinia Rady Przejrzystości:

    pdfORP 115/2023 do zlecenia 184/2021
    (Dodano: 28.06.2023 r.)

    hr

    Raport Agencji:

    pdfRaport do zlecenia 184/2021
    (Dodano: 15.06.2023 r.)

    Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    OT.4220.5.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Ocena zasadności wprowadzenia czynnika VIII o przedłużonym działaniu w ramach modułu 4 programu polityki zdrowotnej pn. "Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2019-2023”

    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    STATUS

    prof. dr hab. n. med. Maria Podolak-Dawidziak

    pdf 01
    Plik PDF


    Brak uwag do raportu Agencji.

    Ekspertka wskazała, iż jednym z czynników o przedłużonym działaniu (EHL) jest efmoroctocog alfa oraz przedstawiła opinię nt. finansowania czynników VIII EHL w Polsce.

    Rozpatrzona

    Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. - Marta Daszuta

    pdf 01
    Plik PDF


    Uwaga nr 1 do „Oceniane wskazanie rozdz. 3.1.2.1, str 19”

    Brak uwag do raportu Agencji.
    Przedstawiono komentarz do statusu rejestracyjnego cząstek pegylowanych oraz dodatkowo zapisy wytycznych WFH 2020 dot. tej kwestii.


    Uwaga nr 2 do „Analiza kliniczna rozdział 4.3, strona 57”
    W raporcie Agencji stwierdzono brak efektywności medycznej czynników VIII o przedłużonym działaniu w stosunku do aktualnie stosowanych czynników VIII w Polsce u pacjentów z hemofilią A (a nie jak wskazuje Podmiot Odpowiedzialny Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. – bezwzględny brak efektywności medycznej), w kontekście braku badań bezpośrednio porównujących czynniki o przedłużonym działaniu z czynnikami o standardowym czasie działania i brak możliwości wykonania wiarygodnego porównania pośredniego (niejednorodność badań dotyczących koncentratów rekombinowanego czynnika VIII o przedłużonym działaniu). Dodatkowo warto wskazać, że w charakterystykach produktów leczniczych ocenianych FVIII EHL także istnieją zapisy wskazujące na ograniczoną możliwość dokonania porównań między poszczególnymi czynnikami i badaniami w zakresie rocznego wskaźnika krwawień (ABR).
    Odnośnie liczby podań, w raporcie przedstawiono wyniki odnalezionych badań wtórnych, w których podjęto próby porównania pośredniego ocenianych w nich technologii, zapisy odpowiednich ChPL odnośnie dawkowania i okresów półtrwania oraz treść odnalezionych wytycznych klinicznych.

    Uwaga nr 3 do „Analiza ekonomiczna rozdział 5.1.3, str. 63”
    W ramach korespondencji z Agencją Podmiot Odpowiedzialny przedstawił sugestię „oficjalnej ceny”. Uznano, iż w obliczeniach Agencji najbardziej wartościowe będzie uwzględnienie rzeczywistych cen leków (m.in. z uwzględnieniem instrumentów dzielenia ryzyka), takiej ceny leku nie przedstawiono, stąd w obliczaniach pominięto preparat Esperoct – nieuwzględnienie tego uzasadnienia jest błędem raportu. Interpretując wyniki przedstawionej pojedynczej analizy ekonomicznej, należy mieć na uwadze wskazane w komentarzu do uwagi nr 2 ograniczenia dostępnych danych.

    Uwaga nr 4 do „Przegląd rekomendacji finansowych rozdz. 7, str 72”
    W ramach prac nad raportem przedstawiono wyniki wyszukiwania rekomendacji refundacyjnych przeprowadzonego na stronach zagranicznych agencji HTA standardowo przeszukiwanych przez AOTMiT. Wyniki przedstawionych dodatkowych rekomendacji są spójne z wnioskami raportu Agencji. Należy mieć na uwadze odmiennie warunki finansowe oraz sposoby refundacji leków w różnych krajach.

    Rozpatrzona

    Maciej Trzaska Swedish Orphan Biovitrum Sp. z o.o.

    pdf 01
    Plik PDF


    Uwaga nr 1 do „Cały raport”
    W ramach raportu przedstawiono dane NCK, w których wskazano, iż jeden z przetargów został wygrany przez produkt leczniczy Elocta. Zgodnie z przekazanymi danymi, 7 pacjentów (stan na 02.06.2023 r.; daty odbioru leku: 27 28.04.2023 r.) przyjmuje czynnik VIII o przedłużonym działaniu.
    Zaprezentowane cele są zgodne z raportem Agencji, w ramach którego przedstawiono dowody najwyższej wiarygodności dot. omawianego problemu decyzyjnego. Wskazano także ograniczenia dostępnych danych.


    Uwaga nr 2 do „7, 11, 14 i inne dotyczące czynnika krzepnięcia Afstyla (lonoctocog alfa)”
    W ramach uwagi przedstawiono opinię dot. braku podstaw zakwalifikowania produktu leczniczego Afstyla (lonoctocog alfa) jako czynnika VIII o przedłużonym działaniu. Produkt leczniczy Afstyla został uwzględniony jako EHL zgodnie z materiałami przekazanymi wraz ze Zleceniem MZ. W ramach raportu przedstawiono definicję EHL wskazaną w pracy Mahlangu 2018, zapisy odpowiednich ChPL odnośnie dawkowania i okresów półtrwania. Okres półtrwania produktu leczniczego Afstyla jest zbliżony do pozostałych ocenianych EHL. Należy wskazać, iż nie można bezpośrednio porównywać podanych w charakterystykach wartości, gdyż zostały one uzyskane na podstawie różnych testów, różnych populacji i różnych wielkości prób. W odnalezionych wytycznych także różna jest interpretacje tego, które czynniki nalezą do grupy EHL. W najnowszych włączonych do raportu polskich wytycznych (PTOiHD 2022) uznano, ze lonoctocog alfa należy do grupy EHL.


    Uwaga nr 3 do „Strony 59-57”

    W opracowaniu uwzględniono ceny za czynniki uzyskane na podstawie danych NCK (dane do 30.04.2023 r.) oraz dane z komunikatów DGL (dane do 30.04.2023 r.) - są to najlepsze dostępne dane na dzień opublikowania raportu Agencji.


    Uwaga nr 4 do „Strona 79”
    W ramach przeprowadzonego przeglądu nie odnaleziono prac bezpośrednio porównujących (badań prospektywnych) czynniki VIII o przedłużonym działaniu z czynnikami VIII o standardowym czasie działania. Na podstawie zebranych danych można też wskazać, iż brak jest również badań bezpośrednio porównujących czynniki VIII o przedłużonym działaniu z innym czynnikami VIII o przedłużonym działaniu. Dodatkowo warto wskazać, że w charakterystykach produktów leczniczych ocenianych FVIII EHL także istnieją zapisy wskazujące na ograniczoną możliwość dokonania porównań między poszczególnymi czynnikami i badaniami w zakresie ABR.


    Uwaga nr 5 do „Strona 80”
    W raporcie wskazano jako ograniczenie analizy, iż wraz ze Zleceniem MZ nie przekazano Agencji informacji na temat charakterystyki pacjentów wskazanych przez Radę Programu. Odniesiono się do porównania czynników o przedłużonym czasie działania z czynnikami o standardowym czasie działania wskazując jako główny wniosek z przeprowadzonej analizy klinicznej, iż nie wykazano efektywności medycznej czynników VIII o przedłużonym działaniu w stosunku do aktualnie stosowanych u pacjentów z hemofilią A czynników VIII w Polsce, w kontekście braku badań bezpośrednio porównujących czynniki o przedłużonym działaniu z czynnikami o standardowym czasie działania i braku możliwości wykonania wiarygodnego porównania pośredniego.

    Rozpatrzona

    Iwona Kuter - Takeda Polska Sp. z o. o.

    pdf 01
    Plik PDF


    Uwaga do „Rozdział 4.3, str. 58”
    W raporcie Agencji stwierdzono brak efektywności medycznej czynników VIII o przedłużonym działaniu w stosunku do aktualnie stosowanych u pacjentów z hemofilią A czynników VIII w Polsce (a nie jak wskazuje Podmiot Odpowiedzialny Takeda Polska sp. z o. o. – bezwzględny brak efektywności medycznej), w kontekście braku badań bezpośrednio porównujących czynniki o przedłużonym działaniu z czynnikami o standardowym czasie działania i braku możliwości wykonania wiarygodnego porównania pośredniego.

    Rozpatrzona

    Ewelina Matuszak Prezes Stowarzyszenia Chorych na Wrodzone Skazy Krwotoczne

    pdf 01
    Plik PDF


    Uwaga nr 1 do stron „37-59”
    W ramach prac nad raportem wykonano przegląd systematyczny, którego celem było odnalezienie badań porównujących bezpośrednio skuteczność i bezpieczeństwo czynników o standardowym czasie działania z czynnikami o przedłużonym działaniu. Nie odnaleziono badań bezpośrednio porównujących czynniki VIII o przedłużonym działaniu z czynnikami VIII o standardowym czasie działania. Tym samym bezpośrednie porównanie ww. technologii lekowych nie jest możliwe.
    W raporcie przedstawiono wyniki odnalezionych badań wtórnych, w których podjęto próby porównania pośredniego ocenianych w nich technologii, zapisy odpowiednich ChPL odnośnie dawkowania i okresów półtrwania oraz treść odnalezionych wytycznych klinicznych.

    Uwaga nr 2 do stron „59-72”
    W opracowaniu uwzględniono ceny za czynniki uzyskane na podstawie danych NCK (dane do 30.04.2023 r.) oraz dane z komunikatów DGL (dane do 30.04.2023 r.), w tym uwzględniono ostatnie ceny uzyskane za czynnik długodziałający - są to najlepsze dostępne dane na dzień opublikowania raportu Agencji.


    Uwaga nr 3 do strony „80”
    W raporcie wskazano jako ograniczenie analizy, iż wraz ze Zleceniem MZ nie przekazano Agencji informacji na temat charakterystyki pacjentów wskazanych przez Radę Programu.

     

    Rozpatrzona

     

    go to zlecenie

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Spravato, esketaminum, Aerozol do nosa, roztwór, 28 mg, 1, fiol. 2 dawki, kod GTIN: 05413868117400

    Wskazanie:

    w ramach programu lekowego LECZENIE CHORYCH NA DEPRESJĘ LEKOOPORNĄ ESKETAMINĄ (ICD-10: F33.1, F33.2)

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.2805.2021.11.KKL; 02.12.2021

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania analizy weryfikacyjnej AOTM, stanowiska Rady Przejrzystości, rekomendacji Prezesa Agencji w związku z wnioskiem o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 183/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 183/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 183/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 183/2021
    pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 183/2021
    pdfAneks do zlecenia 183/2021
    pdfUzupełnienie nr 1 do zlecenia 183/2021
    pdfUzupełnienie nr 2 do zlecenia 183/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 183/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 18.03.2022r.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 183/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  •  

    Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    OT.4231.62.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wniosek o objęcie refundacją leku Spravato (esketamina) w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na depresję lekooporną esketaminą (ICD-10: F33.1, F33.2)”

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzone

    1.

    Anna Morawska-Borowiec

    Prezes Zarządu Fundacji
    „Twarze Depresji”

    pdf 01

    W uwadze przedstawiono opinię dotyczącą istotności refundacji produktu leczniczego Spravato.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    2.

    Prof. dr hab. n. med.
    Agata Szulc

    pdf 01

    W uwadze przedstawiono opinię dotyczącą istotności refundacji produktu leczniczego Spravato.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    3.

    Prof. dr hab. n. med.
    Dominika Dudek

    Prezes Polskiego
    Towarzystwa Psychiatrycznego

    pdf 01

    W uwadze przedstawiono polemikę z przedstawionym w AWA oszacowaniem liczebności populacji docelowej pochodzącym od jednego z ekspertów klinicznych.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    4.

    Prof. dr hab. n. med.
    Marcin Wojnar

    pdf 01

    W uwadze przedstawiono opinię dotyczącą istotności refundacji produktu leczniczego Spravato i pogląd, że w pierwszych latach refundacji liczebność populacji docelowej będzie ograniczona.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    5.

    Agnieszka Krzyżanowska – Janssen

    Cilag Polska Sp. z o.o.

    pdf 01

    str. 72

    Dotyczy: przedstawionej w AWA uwagi eksperta klinicznego do zapisów programu lekowego.

    W uwadze przedstawiono polemikę z opinią eksperta klinicznego dotyczącą ograniczenia czasu leczenia w programie lekowym.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.


    str. 59

    Dotyczy: testowanego w analizie wrażliwości analizy ekonomicznej wariantu z maksymalnymi dawkami esketaminy.

    W uwadze wskazano, że maksymalna eskalacja dawki esketaminy w praktyce będzie stosowana u niewielkiego odsetka chorych.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.


    str. 16 i 70

    Dotyczy: liczebności populacji

    W uwadze przedstawiono polemikę z opinią eksperta klinicznego dotyczącą maksymalnej liczebności populacji docelowej, w oparciu o którą wykonano obliczenia własne Agencji.

    Wskazana przez eksperta liczba pacjentów, którzy mogą zostać włączeni do programu lekowego, odbiega od oszacowań pozostałych ekspertów i może być potraktowana jako wariant maksymalny. Należy jednak zaznaczyć, że wartość ta stanowi jedynie ok. 15% pacjentów, u których sprawozdano kod F33.1 i/lub F33.2 w skali roku w latach 2017-2020.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 25/2022 do zlecenia 183/2021
    (Dodano: 24.03.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 24/2022 do zlecenia 183/2021
    (Dodano: 24.03.2022 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Leqvio, inclisiranum, Roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, 284 mg/1,5 ml, 1, amp. -strzyk. 1,5 ml, kod GTIN: 07613421047276

    Wskazanie:

    B.101. LECZENIE INHIBITORAMI PCSK-9 PACJENTÓW Z ZABURZENIAMI LIPIDOWYMI (ICD-10 E78.01, I21, I22, I25)

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.3223.2021.11.MKO; 22.12.2021

    Zlecenie dotyczy:

     

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 182/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 182/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 182/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 182/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 182/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 11.03.2022r.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 182/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  •  

     

     

    Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    OT.4231.44.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wnioski o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu produktów leczniczych Piqray (alpelisyb) w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na raka piersi (ICD-10 C50)”.

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzone

    1.

    Krzysztof Orłowski – Novartis

    pdf 01

    Uwaga nr 1:

    Przedstawiono wnioski z przeglądów systematycznych uwzględnionych w AWA: Cordero 2020 i Khan 2020 - inklisiran istotnie statystycznie redukuje ryzyko wystąpienia złożonego punktu końcowego MACE.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    Uwaga nr 2:

    Komentarz dotyczący przyjętego przez Agencję sposobu dyskontowania.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    Uwaga nr 3:

    Komentarz dotyczący oceny wiarygodności danych NFZ uwzględnionych w obliczeniach własnych Agencji.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    Uwaga nr 4:

    Komentarz dotyczący uwzględnienia inklisiranu w wytycznych klinicznych.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    Uwaga nr 5:

    Komentarz do wskazanych w AWA rekomendacji refundacyjnych.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    2.

    Prof. Przemysław Mitkowski – ekspert kliniczny

    pdf 01

    Uwaga nr 1:

    Uwaga dotyczy sposobu dawkowania komparatorów i interwencji.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    Uwaga nr 2:

    Komentarz dotyczący uwzględnienia inklisiranu w wytycznych

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    Uwaga nr 3:

    Komentarz dotyczący oceny punktów końcowych uwzględnionych w badaniach klinicznych

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    3.

    Agnieszka Wołczenko - Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń ”EcoSerce”

    pdf 01

    Uwaga nr 1:

    Zamieszczono komentarz na temat aktualnej sytuacji populacji docelowej w Polsce oraz przedstawiono informacje na temat skuteczności ocenianej technologii medycznej oraz o jej uwzględnieniu w wytycznych.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    4.

    Jarosław Kaźmierczak – ekspert kliniczny

    pdf 01

    Uwaga nr 1:

    Komentarz dotyczący uwzględnienia inklisiranu w wytycznych klinicznych.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    Uwaga nr 2:

    Komentarz dotyczący punktów końcowych uwzględnionych w publikacjach - zmniejszenia częstości występowania MACE o 24% (na podstawie Khan 2020)

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    5.

    Adam Witkowski

    pdf 01

    Uwaga nr 1:

    Komentarz dotyczący punktów końcowych uwzględnionych w publikacjach - zmniejszenia częstości występowania MACE o 24% (na podstawie Khan 2020), o 30% (na podstawie Cordero 2020).

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    Uwaga nr 2:

    Komentarz dotyczący uwzględnienia inklisiranu w wytycznych klinicznych.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    Uwaga nr 3:

    Komentarz dotyczący punktów końcowych uwzględnionych w publikacjach - zmniejszenia częstości występowania MACE o 24% (na podstawie Khan 2020).

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    6.

    Marlena Broncel

     

    Uwaga nr 1:

    Komentarz dotyczący dawkowania ocenianej technologii medycznej.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    Uwaga nr 2:

    Komentarz dotyczący uwzględnienia inklisiranu w wytycznych klinicznych.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    Uwaga nr 3:

    Komentarz dotyczący punktów końcowych uwzględnionych w publikacjach - zmniejszenia częstości występowania MACE o 24% (na podstawie Khan 2020).

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.



    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 23/2022 do zlecenia 182/2021
    (Dodano: 16.03.2022 r.)

    hr

     Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 22/2022 do zlecenia 182/2021
    (Dodano: 21.03.2022 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Forxiga, dapagliflozinum, Tabletki powlekane, 10 mg, 30, tabl. (30 x 1), kod GTIN: 05909990975884

    Wskazanie:

    wynikające ze złożonego wniosku refundacyjnego.

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.3757.2021.2.ELA; 17.12.2021

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania analizy weryfikacyjnej AOTMiT, stanowiska Rady przejrzystości, rekomendacji Prezesa Agencji

     

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 181/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 181/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 181/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 181/2021
    pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 181/2021
    pdfUzupełnienie do zlecenia 181/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 181/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 04.03.2022r.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 181/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  •  

    Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    BIP – 181 analiza OT.4230.22.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wniosek o objęcie refundacją produktu Forxiga (dapagliflozyna) we wskazaniu: dorośli pacjenci z rozpoznaną przewlekłą chorobą nerek z eGFR 60 ml/min/1,73m2, albuminurią ≥ 200 mg/g oraz leczeni terapią opartą na ACE-i/ARB nie krócej niż 4 tygodnie lub z przeciwskazaniami do tych terapii.

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzone

    1.

    Krzysztof Kornas

    Dyrektor ds. Refundacji i Rozwoju

    Rynku AstraZenca Pharma Poland Sp. z o.o.

    pdf 01

    Rozdz. 5.3.1, 4.3.2., 5.4.
    Dotyczy: komentarz ogólny odnoszący się do ograniczeń wskazanych przez analityków Agencji w zakresie analizy ekonomicznej. Komentarz stanowi jedynie podkreślenie efektywności kosztowej wnioskowanego leku, pomimo istnienia ograniczeń analizy.
    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    2.

    Prof. dr hab. Ryszard Gellert

    Konsultant Krajowy w dziedzinie nefrologii

    pdf 01

    Tabela 8 Chorzy z PChN ogółem
    Dotyczy: komentarz odnosi się do opinii ekspertów klinicznych Agencji w zakresie liczebności populacji zaprezentowanych w AWA. Przesłany komentarz stanowi dodatkową opinię w zakresie liczebności populacji docelowej dla leku Forxiga. Należy nadmienić, iż Agencji zwróciła się prośbą o opinię do Prof. dr hab. Gellerta podczas prac nad AWA, jednak nie otrzymano odpowiedzi.
    Komentarz nie wpływa na wnioskowanie.

    3.

    Prof. UJK, dr hab. Andrzej Jaroszyński

    Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

    pdf 01

    Uwaga ogólna
    Dotyczy: uwaga ogólna odnosząca się do ograniczonej liczebności populacji, która będzie się kwalifikowała do leczenia dapagliflozyną. Ekspert podkreślił, iż populacja leczonych chorych z PChN, która będzie się kwalifikowała do leczenia (ok. 40 tys.) jest ograniczona kryteriami określonymi we wniosku oraz ograniczeniami w dostępie do lekarzy nefrologów.
    Komentarz nie wpływa na wnioskowanie.

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 18/2022 do zlecenia 181/2021
    (Dodano: 09.03.2022 r.)

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 18/2022 do zlecenia 181/2021
    (Dodano: 11.03.2022 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Darzalex, daratumumabum, roztwór do wstrzykiwań, 1800 mg (120 mg/ml), 1, fiol. 15 ml, kod EAN: 05413868119596, Darzalex, daratumumabum, Koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, 20 mg/ml, 1, fiol. 5 ml, kod EAN: 05909991275228, Darzalex, daratumumabum, Koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, 20 mg/ml, 1, fiol. 20 ml, kod EAN: 05909991275235

    Wskazanie:

    B.54. LECZENIE CHORYCH NA OPORNEGO LUB NAWROTOWEGO SZPICZAKA PLAZMOCYTOWEGO (ICD10 C90.0)

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.953.2021.13.PRU PLR.4500.954.2021.15.PRU PLR.4500.955.2021.15.PRU; 17.12.2021

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania analizy weryfikacyjnej AOTMiT, stanowiska Rady przejrzystości, rekomendacji Prezesa Agencji

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 180/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 180/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 180/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 180/2021
    pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 180/2021
    pdfAneks do zlecenia 180/2021
    pdfUzupełnienie nr 1 do zlecenia 180/2021
    pdfUzupełnienie nr 2 do zlecenia 180/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 180/2021

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 180/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 18.03.2022r.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 180/2021

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 180/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  •  

    Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    OT.4231.63.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wniosek o objęcie refundacją leku Darzalex (daratumumab) postać podskórna w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego (ICD-10 C90.0) daratumumabem w skojarzeniu z lenalidomidem i deksametazonem lub w skojarzeniu z bortezomibem i deksametazonem”

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzone

    1.

    Lidia Usnarska-Zubkiewicz

    pdf 01

    W uwadze podkreślono schematów DVd i DRd w terapii szpiczaka plazmocytowego, powołując się na badania CASTOR i POLLUX oraz wytyczne kliniczne.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    2.

    Bogusław Machaliński

    pdf 01

    W uwadze podkreślono skuteczność i rolę immunoterapii daratumumabem w leczeniu szpiczaka plazmocytowego, powołując się na badania CASTOR i POLLUX. Wskazano, iż forma podskórna leku jest dobrze tolerowana i preferowana przez chorych.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    3.

    Anna Kupiecka

    Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej

    pdf 01

    W uwadze wskazano na niezaspokojoną potrzebę pacjentów z opornym i nawrotowym szpiczakiem mnogim. Podkreślono skuteczność schematów DRd i DVd, powołując się na badania CASTOR i POLLUX, wytyczne kliniczne oraz opinie ekspertów.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    4.

    Łukasz Rokicki

    Fundacja Carita

    pdf 01

    W uwadze wskazano, iż refundacja schematu DRd w leczeniu szpiczaka opornego/nawrotowego jest oczekiwana przez lekarzy i pacjentów. Podkreślono skuteczność schematu DRd, powołując się na badanie POLLUX oraz wytyczne kliniczne.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    5.

    Agnieszka Krzyżanowska Janssen-Cilag Polska Sp. z o.o.

    pdf 01

    W uwadze 1: wnioskodawca przedstawił szczegółowe wyjaśnienie źródeł danych przedstawionych w AKL wnioskodawcy, odnoszących się do najdłuższych okresów obserwacji w badaniach CASTOR i POLLUX. Ponadto, wnioskodawca wskazał publikację, w której zaprezentowana jest treść publikacji Weisel 2019c i Kaufmann 2019c, których w trakcie prac nad AWA analitycy Agencji nie mieli możliwości zweryfikować.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.


    W uwadze 2: wnioskodawca przedstawił wyjaśnienie dotyczące źródeł danych oraz niejednoznacznego wnioskowania dotyczących wyników trwałej negatywnej MRD.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.


    Uwaga 3: stanowi dodatkowe wyjaśnienie dotyczące uwzględnienia w ramach AWB wnioskodawcy większej ilości komparatorów niż w AKL i AE wnioskodawcy. Wnioskodawca powołał się na wytyczne AOTMiT 2016 oraz opinie ekspertów ankietowanych przez wnioskodawcę.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.


    Uwaga 4: stanowi dodatkowe wyjaśnienie dotyczące przyjętych w AWB wnioskodawcy założeń, na podstawie których oszacowano liczebność populacji docelowej.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.


    Uwaga 5: stanowi wyjaśnienie/komentarz do wskazanych w AWA niezgodności analiz wnioskodawcy względem wytycznych HTA.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.


    Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    OT.4231.65.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wniosek o objęcie refundacją leku Darzalex (daratumumab) postać podskórna w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego (ICD-10 C90.0) daratumumabem w skojarzeniu z lenalidomidem i deksametazonem lub w skojarzeniu z bortezomibem i deksametazonem”

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzone

    1.

    Lidia Usnarska-Zubkiewicz

    pdf 01

    W uwadze podkreślono schematów DVd i DRd w terapii szpiczaka plazmocytowego, powołując się na badania CASTOR i POLLUX oraz wytyczne kliniczne.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    2.

    Bogusław Machaliński

    pdf 01

    W uwadze podkreślono skuteczność i rolę immunoterapii daratumumabem w leczeniu szpiczaka plazmocytowego, powołując się na badania CASTOR i POLLUX. Wskazano, iż forma podskórna leku jest dobrze tolerowana i preferowana przez chorych.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    3.

    Anna Kupiecka

    Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej

    pdf 01

    W uwadze wskazano na niezaspokojoną potrzebę pacjentów z opornym i nawrotowym szpiczakiem mnogim. Podkreślono skuteczność schematów DRd i DVd, powołując się na badania CASTOR i POLLUX, wytyczne kliniczne oraz opinie ekspertów.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    4.

    Łukasz Rokicki

    Fundacja Carita

    pdf 01

    W uwadze wskazano, iż refundacja schematu DRd w leczeniu szpiczaka opornego/nawrotowego jest oczekiwana przez lekarzy i pacjentów. Podkreślono skuteczność schematu DRd, powołując się na badanie POLLUX oraz wytyczne kliniczne.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    5.

    Agnieszka Krzyżanowska Janssen-Cilag Polska Sp. z o.o.

    pdf 01

    W uwadze 1: wnioskodawca przedstawił szczegółowe wyjaśnienie źródeł danych przedstawionych w AKL wnioskodawcy, odnoszących się do najdłuższych okresów obserwacji w badaniach CASTOR i POLLUX. Ponadto, wnioskodawca wskazał publikację, w której zaprezentowana jest treść publikacji Weisel 2019c i Kaufmann 2019c, których w trakcie prac nad AWA analitycy Agencji nie mieli możliwości zweryfikować.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.


    W uwadze 2: wnioskodawca przedstawił wyjaśnienie dotyczące źródeł danych oraz niejednoznacznego wnioskowania dotyczących wyników trwałej negatywnej MRD.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.


    Uwaga 3: stanowi dodatkowe wyjaśnienie dotyczące uwzględnienia w ramach AWB wnioskodawcy większej ilości komparatorów niż w AKL i AE wnioskodawcy. Wnioskodawca powołał się na wytyczne AOTMiT 2016 oraz opinie ekspertów ankietowanych przez wnioskodawcę.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.


    Uwaga 4: stanowi dodatkowe wyjaśnienie dotyczące przyjętych w AWB wnioskodawcy założeń, na podstawie których oszacowano liczebność populacji docelowej.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.


    Uwaga 5: stanowi wyjaśnienie/komentarz do wskazanych w AWA niezgodności analiz wnioskodawcy względem wytycznych HTA.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 25/2022 do zlecenia 180/2021
    (Dodano: 22.03.2022 r.)

    pdfRekomendacja 26/2022 do zlecenia 180/2021
    (Dodano: 22.03.2022 r.)

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 26/2022 do zlecenia 180/2021
    (Dodano: 24.03.2022 r.)

    pdfSRP 27/2022 do zlecenia 180/2021
    (Dodano: 24.03.2022 r.)

    go to zlecenie

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Przygotowanie opinii przez Radę Przejrzystości w sprawie substancji czynnej romiplostym we wskazaniu przetrwałej rozumianej jako trwającej powyżej 6 miesięcy, pierwotnej małopłytkowości immunologicznej (ITP)

    Wskazanie:

    pierwotna małopłytkowości immunologicznej (ITP)

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 40 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4504.35.2021.4.PR; 03.12.2021

    Zlecenie dotyczy:

    Przygotowania opinii przez Radę Przejrzystości w sprawie substancji czynnej romiplostym we wskazaniu przetrwałej rozumianej jako trwającej powyżej 6 miesięcy, pierwotnej małopłytkowości immunologicznej (ITP)

    hr

    Opinia Rady Przejrzystości:

    pdfORP 14/2022 do zlecenia 179/2021
    (Dodano: 03.02.2022 r.)

    hr

    Raport Agencji:

    pdfRaport
    (Dodano: 14.02.2022 r.)

    go to zlecenie

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Opdivo, Nivolumabum, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, 10 mg/ml, 1, fiol. 10 ml, kod GTIN: 05909991220518; Opdivo, Nivolumabum, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, 10 mg/ml, 1, fiol. 4 ml, kod GTIN: 05909991220501

    Wskazanie:

    Leczenie raka nerki (ICD- 10 C64) w zakresie III linii leczenia

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.3509.2021.15.KKL; PLR.4500.3508.2021.17.KKL; 02.12.2021

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania analizy weryfikacyjnej AOTM, stanowiska Rady Przejrzystości, rekomendacji Prezesa Agencji w związku z wnioskiem o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 178/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 178/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 178/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 178/2021
    pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 178/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 178/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 04.02.2022 r.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 178/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  •  

    Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    OT.4231.61.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu produktu leczniczego Opdivo (niwolumab) w ramach programu lekowego „Leczenie raka nerki (ICD-10 C64)” w zakresie III linii leczenia

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzone

    1.

    Joanna Konarzewska-Król
    Dyrektor Fundacji Nadzieja Onkologiczna

    pdf 01

    Uwaga ogólna do analizy weryfikacyjnej AOTMIT

    Uwaga dot. opinii na temat leku oraz podkreślenia istotności ocenianej terapii w leczeniu pacjentów z rakiem nerkowokomórkowym leczonych inhibitorami kinaz tyrozynowych w I i II linii po progresji choroby. Przytoczono również przebieg choroby oraz dane epidemiologiczne.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    2.

    Aleksandra Rudnicka
    Rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych

    pdf 01

    Uwaga ogólna do analizy weryfikacyjnej AOTMIT

    Uwaga dot. opinii na temat leku oraz podkreślenia istotności ocenianej terapii w leczeniu pacjentów z rakiem nerkowokomórkowym. Zwrócono uwagę na brak obecnie innowacyjnych terapii w leczeniu III linii raka nerki oraz pozytywne rekomendacje towarzystw onkologicznych zarówno światowych, jak i polskich odnoszące się do zastosowania niwolumabu po niepowodzeniu dwóch wcześniejszych linii leczenia.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 15/2022 do zlecenia 178/2021
    (Dodano: 09.02.2022 r.)

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 14/2022 do zlecenia 178/2021
    (Dodano: 09.02.2022 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Weryfikacja taryf świadczeń psychiatrycznych realizowanych w warunkach stacjonarnych dla dzieci i młodzieży poza poziomami referencyjnymi, jak również świadczeń udzielnych osobom z całościowymi zaburzeniami rozwojowym

    Wskazanie:

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 31la ust. 1 ust. o św.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    ZPP.743.128.2021.MSS; 29.11.2021

    Zlecenie dotyczy:

    Weryfikacji taryf świadczeń psychiatrycznych realizowanych w warunkach stacjonarnych dla dzieci i młodzieży poza poziomami referencyjnymi, jak również świadczeń udzielnych osobom z całościowymi zaburzeniami rozwojowym

    go to zlecenie

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Perphenazin-Neuraxpharm, Perphenazin, tabletki 8 mg

    Wskazanie:

    schizofrenia paranoidalna

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 39 ust. 3 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLD.45340.2499.2021.1.KB; 29.11.2021

    Zlecenie dotyczy:

    zbadania zasadności wydawania zgód na refundację produktu leczniczego

    hr

    Raport Agencji:

    pdfOT.4211.42.2021
    (Dodano: 14.02.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 16/2022 do zlecenia 176/2021
    (Dodano: 18.02.2022 r.)

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 15/2022 do zlecenia 176/2021
    (Dodano: 22.02.2022 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Trecator, Ethionamid, tabletki, 250 mg; Ethide 250 mg, Ethionamid, tabletki, 250 mg

    Wskazanie:

    gruźlica płuc wielolekooporna; mykobakterioza płuc

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 39 ust. 3 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLD.45340.2464.2021.1.KB; 29.11.2021

    Zlecenie dotyczy:

    zbadania zasadności wydawania zgód na refundację produktów leczniczych

    hr

    Raport Agencji:

    pdfOT.4211.43.2021
    (Dodano: 03.01.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 3/2022 do zlecenia 175/2021
    (Dodano: 12.01.2022 r.)

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 3/2022 do zlecenia 175/2021
    (Dodano: 14.01.2022 r.)

    go to zlecenie

     

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Przygotowanie opinii w zakresie utworzenie odrębnej grupy limitowej dla leku: Nexavar, sorafenibum, tabl. powl., 200 mg, 112 szt., kod GTIN: 5909990588169 stosowany wyłącznie we wskazaniu zdefiniowanym treścią programu lekowego "Leczenie pacjentów z postępującym, miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, zróżnicowanym rakiem tarczycy, oporny na leczenie jodem radioaktywnym"

    Wskazanie:

    we wskazaniu zdefiniowanym treścią programu lekowego "Leczenie pacjentów z postępującym, miejscowo zaawansowanym lub z przerzutami, zróżnicowanym rakiem tarczycy, oporny na leczenie jodem radioaktywnym"

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 15 ust. 3 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.65.2.2021.KK; 22.10.2021

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania opinii Rady Przejrzystości

    hr

    Raport Agencji:

    pdfOT.4225.3.2021
    (Dodano: 02.12.2021 r.)

    hr

    Opinia Rady Przejrzystości:

    pdfORP 175/2021 do zlecenia 174/2021
    (Dodano: 01.12.2021 r.)

    go to zlecenie

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Imbruvica, Ibrutinibum, Tabletki powlekane, 420 mg, 30, tabl., kod EAN: 05413868117035, 280 mg, 30, tabl., kod EAN: 05413868117028, 140 mg, 30, mg, kod EAN: 05413868117011, Kapsułki twarde, 140 mg, 90, kaps., kod EAN: 05909991195137

    Wskazanie:

    we wskazaniu wynikającym ze złożonego wniosku i treści uzgodnionego programu lekowego

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.919.2021.17.APR, PLR.4500.918.2021.17.APR, PLR.4500.917.2021.14.APR, PLR.4500.916.2021.16.APR; 19.11.2021

    Pismem PLR.4504.1399.2021.PR z dn. 29.12.2021 przekazano ostateczną wersję uzgodnionego programu lekowego, która została zaakceptowana przez Wnioskodawcę tj. w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową ibrutynibem (ICD 10: C91.1)”

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania analizy weryfikacyjnej AOTM, stanowiska Rady Przejrzystości, rekomendacji Prezesa Agencji w związku z wnioskiem o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 173/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 173/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 173/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 173/2021
    pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 173/2021
    pdfUzupełnienie do zlecenia 173/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 173/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 04.02.2022 r.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 173/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  •  

    Nr analizy weryfikacyjnej

    BIP – 173, analiza OT.4231.59.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu produktu leczniczego Imbruvica (ibrutynibu) w ramach programu lekowego „Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową ibrutynibem (ICD 10: C91.1)”

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzono

    1.

    Paweł Trelski Pracownik i pełnomocnik firmy Janssen Cilag Polska Sp. Z o.o.

    pdf 01

    Uwaga 1 otyczy: wyboru terapii CHB+R jako komparatora dla IBR w analizach. Wnioskodawca wyjaśnił, że zgodnie z opiniami ekspertów CHB+R nie jest najczęściej stosowaną terapią w leczeniu PBL. W opinii wnioskodawcy w przypadku rozpowszechnienia testowania pod kątem zmian cytogenetycznych, struktura leczenia będzie się zmieniać na korzyść nowoczesnych terapii dedykowanych.
    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    Uwaga 2 dotyczy: przedstawionych w AWA wyników porównania pośredniego IBR vs CHB+R. Uwaga częściowo zasadna. Analitycy przyjęli błędne wyniki OS i PFS dla porównania IBR vs CHB w okresie obserwacji 55 mies. Jednocześnie dane te były wykorzystywane do porównania pośredniego IBR vs CHB+R i nie wpływają na zmianę wyników porównania pośredniego IBR vs CHB+OBI przedstawionych w AWA (które, biorąc pod uwagę zaokrąglenia, są zbieżne z wynikami przedstawionymi w AKL wnioskodawcy w tab. 46 i 47 na str. 104) Dane dla OS i PFS uwzględniające uwagę wnioskodawcy przedstawiono w poniższych tabelach. Dla porównania pośredniego IBR vs CHB+R w zakresie OS uwzględniono dane dla IBR z badania RESONATE-2 z okresu obserwacji o medianie 66 miesięcy. Dla porównania w zakresie PFS uwzględniono skorygowane dane z publikacji Burger 2018a przedstawiające wyniki dla okresu obserwacji o medianie 55 miesięcy. Przedstawione oszacowania zmieniają wnioskowanie jedynie w zakresie PFS dla porównania IBR vs. CHB+R, wskazując na istotną statystycznie przewagę IBR dla tego punktu końcowego.

    TABELA 16

    TABELA 18

    Zgodnie z uwagą wnioskodawcy wyniki dla PFS są zgodne z wnioskami z badania klinicznego CLL11, w którym schemat CHB+R wykazywał mniejszą skuteczność niż schemat CHB+OBI.

    Uwaga 3 dotyczy: przedstawionego w ramach AKL porównania IBR vs AKA. Wnioskodawca podkreślił, że nie jest możliwe przeprowadzenie wiarygodnego porównania ibrutynibu z akalabrutynibem ze względu na brak opublikowanych badań bezpośrednio porównujących analizowane terapie. Wnioskodawca zwrócił również uwagę, że w zależności od punktu końcowego lepsze numerycznie wyniki uzyskano dla jednej lub drugiej terapii. Na korzyść ibrutynibu przemawia dodatkowo dłuższy okres obserwacji w badaniach klinicznych oraz wieloletnie obserwacje leku w praktyce klinicznej. Wytyczne praktyki klinicznej (ESMO 2020, NCCN 2021, NICE 2021) nie wskazują, która z terapii jest preferowana. Analitycy nie zgłaszają uwag do komentarza wnioskodawcy.
    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    Uwaga 4 dotyczy: komentarza Agencji odnośnie przyjętej struktury leczenia pacjentów w ramach II linii w ramionach komparatorów. Wnioskodawca podtrzymał swoje stanowisko co do zasadności przyjętej struktury leczenia w II linii, podkreślił również, iż uwzględnienie alternatywnych wartości w niewielkim stopniu wpływa na wynik analizy. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    Uwaga 5 dotyczy: opinii ankietowanego eksperta klinicznego prof. Wołowca oraz uwagi Agencji dotyczącej przyjętego przez wnioskodawcę odsetka pacjentów, u których wykonywana będzie ocena genetyczna w kierunku del17p/mutTP53 i IgHV. Wnioskodawca powielił informacje przedstawione w dostarczonych analizach oraz zaznaczył, iż oszacowana przez niego liczebność pacjentów, u których technologia wnioskowana byłaby stosowana, po objęciu jej refundacją jest zgodna z opinią eksperta klinicznego. Analitycy Agencji podkreślają, iż biorąc pod uwagę opinię eksperta klinicznego populacja docelowa wynosi ok. 500 pacjentów rocznie. Ponadto uwzględniając założony przez eksperta udział w rynku technologii wnioskowanej (ok. 55%) liczebność populacji, która stosowałaby IBR po objęciu go refundacją, różni się od tej oszacowanej przez wnioskodawcę w wariancie podstawowym.
    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    2.

    Prof. Iwona Hus

    pdf 01

    Uwaga 1 dotyczy: podkreślenia, że objęcie refundacją leku Imbruvica w I linii leczenia PBL jest bardzo oczekiwane przez środowisko hematologów, ponieważ stworzy możliwość zastosowania skutecznego leczenia zależnego od czynników ryzyka. Prof. Hus podkreśliła, że stosowanie inhibitorów BTK w I linii leczenia we wnioskowanej populacji jest zalecane zarówno przez polskie jak i przez europejskie wytyczne i powinno być terapią z wyboru w miejsce dotychczas stosowanej immunochemioterapii. Dotyczy: wyboru CHB+R jako komparatora. W opinii prof. Hus schemat CHB+R jest stosowany we wnioskowanej populacji rzadziej niż uwzględnione w analizie komparatory i refundowany od 1.11.2021 schemat WEN+OBI.
    Uwaga jest zbieżna z wnioskami z AWA.

    Uwaga 2 dotyczy: wątpliwości dotyczących wyników porównania pośredniego IBR vs CHB+R w kontekście wyników badania CLL-11, które wykazało, że schemat CHB+R jest mniej skuteczny niż CHB+OBI. Skorygowane powyżej wyniki dla PFS są zgodne z wnioskami z badania klinicznego CLL11.

    Uwaga 3 dotyczy: przedstawionego w ramach AKL porównania IBR vs AKA. W opinii prof. Hus przedstawione w AWA zestawienie wyników wskazuje, że zarówno IBR jak i AKA są skuteczne i bezpieczne w leczeniu I linii chorych z PBL. Również obie terapie są rekomendowane i określane jako porównywalne pod względem skuteczności w wytycznych klinicznych.
    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    3.

    Anna Kupiecka – prezes Fundacji Onkocafe – Razem Lepiej

    pdf 01

    Uwaga dotyczy: obecnej sytuacji pacjentów z PBL oraz oczekiwań dotyczących objęcia refundacją leku Imbruvica. W szczególności uwaga dotyczy pacjentów z negatywnymi czynnikami rokowniczymi, jak m.in. występowanie delecji 17p lub niezmutowanego genu IGHV. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 12/2022 do zlecenia 173/2021
    (Dodano: 09.02.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 13/2022 do zlecenia 173/2021
    (Dodano: 21.02.2022 r.)

    go to zlecenie

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Paediatric Seravit, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej

    Wskazanie:

     

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 39 ust. 3 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLD.45341.1116.2021.1.AB; 17.11.2021

    Pismem PLD.45341.1116.2021.5.AK z dnia 20.12.2021 – zmiana wskazania w zleceniu PLD.45341.1116.2021.1.AB – na deficyt dehydrogenazy bardzo długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (VLCAD)

    Zlecenie dotyczy:

    zbadania zasadności wydawania zgody na refundację środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego

    hr

    Raport Agencji:

    pdfWS.4211.1.2021 WS.4211.2.2021 WS.4211.3.2021
    (Dodano: 14.01.2022 r.)

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 6/2022 do zlecenia 172/2021
    (Dodano: 14.01.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 6/2022 do zlecenia 172/2021
    (Dodano: 19.01.2022 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Complete Amino Acid Mix, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej

    Wskazanie:

    zaburzenia przemian kwasów tłuszczowych.

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 39 ust. 3 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLD.45341.1114.2021.1.AB; 17.11.2021

    Pismem PLD.45341.1116.2021.5.AK z dnia 20.12.2021 – zmiana wskazania w zleceniu PLD.45341.1114.2021.1.AB na deficyt dehydrogenazy bardzo długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (VLCAD)

    Zlecenie dotyczy:

    zbadania zasadności wydawania zgód na refundację środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego

    hr

    Raport Agencji:

    pdfWS.4211.1.2021 WS.4211.2.2021 WS.4211.3.2021
    (Dodano: 14.01.2022 r.)

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 4/2022 do zlecenia 171/2021
    (Dodano: 14.01.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 4/2022 do zlecenia 171/2021
    (Dodano: 19.01.2022 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    DocOmega, zawiesina doustna

    Wskazanie:

    zaburzenia przemian kwasów tłuszczowych

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 39 ust. 3 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLD.45341.1112.2021.1.AB; 17.11.2021

    Pismem PLD.45341.1116.2021.5.AK z dnia 20.12.2021 – zmiana wskazania w zleceniu PLD.45341.1112.2021.1.AB – na deficyt translokazy

    Zlecenie dotyczy:

    zbadania zasadności wydawania zgód na refundację środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego

    hr

    Raport Agencji:

    pdfWS.4211.1.2021 WS.4211.2.2021 WS.4211.3.2021
    (Dodano: 14.01.2022 r.)

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 5/2022 do zlecenia 170/2021
    (Dodano: 14.01.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 5/2022 do zlecenia 170/2021
    (Dodano: 18.01.2022 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Bavencio, Avelumabum, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, 20 mg/ml, 1, fiol. 10 ml, kod EAN: 04054839462153

    Wskazanie:

    we wskazaniu wynikającym ze złożonego wniosku i treści uzgodnionego programu lekowego

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.534.2021.20.PBO; 16.11.2021

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania analizy weryfikacyjnej AOTM, stanowiska Rady Przejrzystości, rekomendacji Prezesa Agencji w związku z wnioskiem o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 169/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 169/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 169/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 169/2021
    pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 169/2021
    pdfUzupełnienie do zlecenia 169/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 169/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 28.01.2022 rr.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 169/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  •  

    Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    OT.4231.58.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wniosek o objęcie refundacją produktu leczniczego Bavencio (awelumab) w ramach programu lekowego: „Leczenie raka urotelialnego awelumabem (ICD-10 C61, C65, C66, C67, C68)”

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzone

    1.

    Marta Piekarska

    pdf 01

    W uwadze podkreślono istotność stanu klinicznego jakim jest rak urotelialny, przedstawiono ograniczenia aktualnie dostępnych terapii oraz podsumowano wnioski płynące z badania klinicznego JAVELIN Bladder 100. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    2.

    Bożena Sikora-Kupis

    pdf 01

    W uwadze wyrażono pozytywną opinię na temat objęcia refundacją awelumabu poprzez podkreślenie istotności stanu klinicznego jakim jest rak urotelialny, przedstawienie ograniczeń aktualnie dostępnych terapii, podsumowanie wyników badania klinicznego JAVELIN Bladder oraz poprzez odwołanie się do wytycznych klinicznych zalecających stosowanie wnioskowanej terapii. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    3.

    Dr hab. n. med. Paweł Wiechno

    pdf 01

    W uwadze wyrażono pozytywną opinię na temat objęcia refundacją awelumabu. Ponadto przedstawiono problemy z aktualnie dostępnym leczeniem oraz przywołano wyniki badania JAVELIN Bladder 100. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    4.

    Joanna Tunia-Żelazna Merck Sp. z o.o.

    pdf 01

    Str. 18-19 (tabela 8) W uwadze wskazano, iż po dacie opublikowania analizy weryfikacyjnej Agencji dla leku Bavencio zostały opublikowane wytyczne kliniczne Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej dotyczące raka pęcherza moczowego. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    Str. 20 (tabela 9) Uwaga stanowi odpowiedź na opinię eksperta klinicznego prof. A. Antoniewicza przytoczoną w AWA. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    Str. 32 (rozdz. 4.3) W uwadze odniesiono się do braku zaślepienia badania oraz podkreślono, że nie powinno to prowadzić do jednoznacznego wnioskowania na temat wiarygodności wyników. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    Str. 49 (tabela 29) XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    Str. 54 Uwaga stanowi odpowiedź na opinię eksperta klinicznego prof. A. Antoniewicza przytoczoną w AWA dotyczącą wykreślenia wskazań C61 i C68 z tytułu programu lekowego. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    Str. 54 XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    5.

    lek. med. Szymon Borowiec

    pdf 01

    W uwadze wyrażono pozytywną opinię na temat objęcia refundacją awelumabu. Ponadto przywołano wyniki badania JAVELIN Bladder 100 oraz podkreślono potrzebę wprowadzenia innowacyjnego leczenia pacjentów z rakiem urotelialnym. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    6.

    Aleksandra Rudnicka

    pdf 01

    W uwadze wyrażono pozytywną opinię na temat objęcia refundacją awelumabu poprzez podkreślenie istotności stanu klinicznego jakim jest rak urotelialny oraz przedstawienie ograniczeń aktualnie dostępnych terapii. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    7.

    Dr n. med. Ewa Chmielowska

    pdf 01

    W uwadze odniesiono się do możliwości stosowania awelumabu po chemioterapii opartej na platynie. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    8.

    Szymon Chrostowski

    pdf 01

    W uwadze podkreślono istotność stanu klinicznego jakim jest rak urotelialny, przedstawiono ograniczenia aktualnie dostępnych terapii oraz podsumowano wnioski płynące z badania klinicznego JAVELIN Bladder 100. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    hrhr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 12/2022 do zlecenia 169/2021
    (Dodano: 03.02.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 12/2022 do zlecenia 169/2021
    (Dodano: 11.02.2022 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Arginine Veyron, Argininum, syrop 3g/15 ml, opakowanie po 250 ml

    Wskazanie:

    zaburzenia cyklu mocznikowego – deficyt transkarbamoilazy ornityny (OTC), cytrulinemia typu I, padaczka (drgawki pirydoksynozależne), lizynuryczna nietolerancja białka

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 39 ust. 3 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLD.45340.2403.2021.1.AK; 22.11.2021

    Zlecenie dotyczy:

    zbadania zasadności wydawania zgody na refundację produktu leczniczego

    hr

    Raport Agencji:

    pdfOT.4211.41.2021
    (Dodano: 07.03.2022 r.)

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 20/2022 do zlecenia 168/2021
    (Dodano: 11.03.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 21/2022 do zlecenia 168/2021
    (Dodano: 18.03.2022 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Opdivo, nivolumabum, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, 10 mg/ml, 1, fiol. 4 ml, kod EAN: 05909991220501, Opdivo, Nivolumabum, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, 10 mg/ml, 1, fiol. 10 ml, kod EAN: 05909991220518

    Wskazanie:

     

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.788.2021.12.PBO, PLR.4500.787.2021.12.PBO; 22.11.2021

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania analizy weryfikacyjnej AOTM, stanowiska Rady Przejrzystości, rekomendacji Prezesa Agencji w związku z wnioskiem o objęcie refundacją produktu leczniczego

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 167/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 167/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 167/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 167/2021
    pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 167/2021
    pdfUzupełnienie do zlecenia 167/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 167/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 04.02.2022 r.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 167/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  •  

     

    Nr analizy weryfikacyjnej

    OT.4231.60.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wniosek o objęcie refundacją leku Opdivo (niwolumab) w ramach programu lekowego „Leczenie nieoperacyjnego, nawrotowego lub przerzutowego raka płaskonabłonkowego przełyku (ICD-10 C15)”

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzono

    1.

    Marzena Labak-Klimasara Bristol Myers Squibb Services sp. z o.o.

    pdf 01

    Uwaga 1: odnosi się do wskazanej przez analityków Agencji niespójności komparatorów w analizach wnioskodawcy. Wnioskodawca przedstawił dodatkowe wyjaśnienia, opis wyszukiwania danych oraz argumenty świadczące o niemożliwości przeprowadzenia porównania wnioskowanej technologii z jednym ze wskazanych komparatorów (irynotekanem).

    Uwaga 2: odnosi się do ograniczenia badania ATTRACTION-3 (charakterystyka włączonych pacjentów) i stanowi dodatkowe wyjaśnienie przedstawionych w AWA niepewności.

    Uwaga 3: stanowi komentarz i wskazanie ograniczeń możliwości wykorzystania przedstawionych przez Agencję danych NFZ.

    Uwaga 4: stanowi dodatkowe wyjaśnienie przyjętych założeń do szacowania wielkości populacji docelowej w wariancie minimalnym i maksymalnym.

    Uwaga 5: stanowi komentarz do szacowania wielkości populacji na podstawie rocznej liczby nowych przypadków.

    Uwagi wnioskodawcy nie wpływają na wnioskowanie z AWA.

    2.

    Joanna Konarzewska Król Fundacja Onkologiczna Nadzieja

    pdf 01

    Uwaga 1: odnosi się do niezaspokojonej potrzeby leczenia u pacjentów z nieoperacyjnym rakiem przełyku. W uwadze tej podkreślono także znaczenie wprowadzenia immunoterapii, jako alternatywy dla obecnie stosowanej chemioterapii.

    Uwaga 2: dotyczy wskazanych w AWA uwag do wnioskowanego programu lekowego. Analitycy Agencji we wskazanym fragmencie AWA wskazali na opisaną w ChPL Opdivo konieczność monitorowania pacjentów po zakończeniu leczenia, ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych po zakończeniu leczenia. Wyżej wymieniona uwaga analityków została zamieszczona w AWA w celu zwrócenia uwagi na tę kwestię.

    Uwagi nie wpływają na wnioskowanie z AWA.

    3.

    Aleksandra Rudnicka Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych

    pdf 01

    W uwadze wskazano na niezaspokojoną potrzebę leczenia u pacjentów z nieoperacyjnym rakiem przełyku. Ponadto podkreślono, że niwolumab jest zalecany we wnioskowanym wskazaniu przez NCCN oraz NICE.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie Z AWA.

    4.

    Barbara Radecka

    pdf 01

    W uwadze wskazano na wysoką śmiertelność pacjentów z ESCC oraz na przewagę niwolumabu nad chemioterapią w zakresie OS oraz trwałości uzyskiwanej odpowiedzi na leczenie.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    5.

    Agnieszka Chmielewska

    pdf 01

    W uwadze odniesiono się do złego rokowania przerzutowego raka przełyku, wybranych komparatorów oraz braku zaślepienia w badaniu. Przedstawiono aktualne standardy leczenia oraz wskazano na przewagę niwolumabu nad chemioterapią w zakresie OS. Wskazano na potrzebę dostępności niwolumabu w ramach II linii leczenia ESCC.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 13/2022 do zlecenia 167/2021
    (Dodano: 09.02.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 14/2022 do zlecenia 167/2021
    (Dodano: 11.02.2022 r.)

    go to zlecenie

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Przygotowanie opinii przez Radę Przejrzystości w sprawie substancji czynnej niwolumab we wskazaniu: leczenie dzieci w wieku 12-18 lat z nawrotowym lub opornym na leczenie klasycznym chłoniakiem Hodgkina po autologicznym przeszczepieniu komórek macierzystych szpiku i leczeniu brentuksymabem z wedotyną.

    Wskazanie:

    leczenie dzieci w wieku 12-18 lat z nawrotowym lub opornym na leczenie klasycznym chłoniakiem Hodgkina po autologicznym przeszczepieniu komórek macierzystych szpiku i leczeniu brentuksymabem z wedotyną

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 40 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4504.974.2021.PR; 16.11.2021

    Zlecenie dotyczy:

    Przygotowania opinii przez Radę Przejrzystości w sprawie substancji czynnej niwolumab we wskazaniu: leczenie dzieci w wieku 12-18 lat z nawrotowym lub opornym na leczenie klasycznym chłoniakiem Hodgkina po autologicznym przeszczepieniu komórek macierzystych szpiku i leczeniu brentuksymabem z wedotyną.

    hr

    Opinia Rady Przejrzystości:

    pdfORP 176/2021 do zlecenia 166/2021
    (Dodano: 01.12.2021 r.)

    hr

    Raport Agencji:

    pdfOT.4221.51.2021
    (Dodano: 08.12.2021 r.)

    go to zlecenie

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Kesimpta, ofatumumabum, Roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, 1, wstrzykiwacz, kod EAN: 07613421040123

    Wskazanie:

    wynikające ze złożonego wniosku i treści uzgodnionego programu lekowego

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.1507.2021.16.PBO; 09.11.2021

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania: analizy weryfikacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych; stanowiska Rady Przejrzystości; rekomendacji Prezesa Agencji.

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 165/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 165/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 165/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 165/2021
    pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 165/2021
    pdfAneks do zlecenia 165/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 165/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 12.01.2022r.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 165/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  • Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    OT.4231.57.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu produktu leczniczego Kesimpta (ofatumumab) w ramach programu lekowego: „Leczenie stwardnienia rozsianego (ICD-10 G35)”.

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzone

    1.

    Michał Worotyński Novartis

    pdf 01


    Uwaga nr 1:

    Uwaga stanowi komentarz do opinii ekspertek ankietowanych przez Agencję.

    Wnioskodawca podkreśla fakt ograniczonych możliwości dostępu do wysoce skutecznych terapii dla pacjentów z SM w Polsce.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    Uwaga nr 2:
    Uwaga dotyczy uwzględnienia wyników skuteczności dla peginterferonu beta-1a w analizie klinicznej. Wyniki dla peginterferonu beta-1a pochodzą z badania ADVANCE, które zostało uznane za niewiarygodne przez NICE.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    Uwaga nr 3:
    Uwaga dotyczy uwzględnienia wyników skuteczności dla peginterferonu beta-1a w analizie ekonomicznej.

    Wnioskodawca podkreśla fakt, że ze względu na ograniczenia odnoszące się do wyników skuteczności peginterferonu beta-1a, oszacowany ICUR Kesimpta względem leku peginterferon beta-1a obarczony jest niepewnością. Wyłączenie z analizy ekonomicznej peginterferonu beta-1a skutkowałoby zmianą zakresu ICUR Kesimpta względem komparatorów. Wnioskodawca przedstawił również XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX XXXX

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    2.

    Dominika Czarnota-Szałkowska
    Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego

    pdf 01


    Uwaga nr 1:

    Uwaga dotyczy problemu zdrowotnego oraz ocenianej technologii medycznej. Ekspertka podkreśla wysoką skuteczność oraz profil bezpieczeństwa leku Kesimpta. Dodatkowo wskazują na dużą wygodę stosowania leku, co ma istotny wpływ na adherencję wśród pacjentów.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    3.

    Halian Bartosik-Psujek

    pdf 01


    Uwaga nr 1:
    Uwaga dotyczy dostępnych dowodów naukowych dotyczących omawianego problemu zdrowotnego.

    Ekspertka wskazała publikację, w której zbadano wpływ wyboru leczenia na brak dowodów aktywności choroby (NEDA) na podstawie rzeczywistego rejestru populacyjnego Norwegii. W publikacji wskazano, że pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie DMT o wysokiej skuteczności od początku uzyskali NEDA 68,0% i 52,4% w 1 i 2 roku w porównaniu z 36% i 19,4% u pacjentów, którzy rozpoczęli od początku leczenie DMT o umiarkowanej skuteczności. W publikacji nie odniesiono się do ocenianej technologii medycznej. Ekspertka wskazuje, że ofatumumab jest lekiem o wysokiej skuteczności ze względu na 3-krotnie wyższy wskaźnik NEDA w porównaniu do teryflunomid w pierwszym roku i 8-krotnie wyższy wskaźnik NEDA w drugim roku leczenia.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    Nierozpatrzone

    4.

    Robert Bonek
    Neurolog

    Nie dotyczy


    Pozostawiono bez rozpoznania z powodu otrzymania po terminie składania uwag.

    5.

    Krzysztof Selmaj

    Nie dotyczy


    Pozostawiono bez rozpoznania z powodu otrzymania po terminie składania uwag.

     

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 9/2022 do zlecenia 165/2021
    (Dodano: 20.01.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 9/2022 do zlecenia 165/2021
    (Dodano: 24.01.2022 r.)

    go to zlecenie

    hr

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Oxaliplatinum w zakresie wskazań do stosowania lub dawkowania lub sposobu podania odmiennych niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego

    Wskazanie:

    we wskazaniach, które obejmują następujące kody ICD-10: C81. rozszerzenia (0, 1, 2, 3, 7, 9); C82. rozszerzenia (0, 1, 3, 7, 9); C83. rozszerzenia (0, 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9); C84. rozszerzenia (0, 1, 2, 3, 4, 5); C85. rozszerzenia (0, 1, 7, 9); C22 rozszerzenie (1); C23; C24 rozszerzenia (0,1,8,9)

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 40 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4504.1009.2021.AP; 27.10.2021

    Zlecenie dotyczy:

    oceny zasadności objęcia refundacją ze środków publicznych leków zawierających substancję czynną oxaliplatinum

    hr

    Opinia Rady Przejrzystości:

    pdfORP 164/2021 do zlecenia 164/2021
    (Dodano: 10.11.2021 r.)

    go to zlecenie

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Intuniv, guanfacinum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu á 1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg

    Wskazanie:

    zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 39 ust. 3 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLD.45340.2103.2021.2.SG; 03.11.2021

    Zlecenie dotyczy:

    zbadania zasadności wydawania zgód na refundację produktu leczniczego

    hr

    Raport Agencji:

    pdfOT.4211.37.2021
    (Dodano: 10.01.2022 r.)

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 137/2021 do zlecenia 163/2021
    (Dodano: 06.12.2021 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 137/2021 do zlecenia 163/2021
    (Dodano: 13.12.2021 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Inrebic, fedratinibum, Kapsułki twarde, 100 mg, 120, kaps., kod GTIN: 07640133688596

    Wskazanie:

    Leczenie mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej (ICD-10: D47.1)

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.2783.2021.17.PRU; 03.11.2021

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania: analizy weryfikacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych; stanowiska Rady Przejrzystości; rekomendacji Prezesa Agencji

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 162/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 162/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 162/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 162/2021
    pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 162/2021
    pdfUzupełnienie do zlecenia 162/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 162/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 12.01.2022r.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 162/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  • Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    OT.4231.56.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu produktu leczniczego Inrebic (fedratinibum) w ramach programu lekowego „Leczenie mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej (ICD-10: D47.1)”

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzone

    1.

    lek. med.
    Agnieszka Michalska

    pdf 01

    Dotyczy: komentarz ogólny zwracający uwagę na korzystne działanie fedratynibu we wnioskowanej populacji oraz stwierdzający, iż dostępność FED zwiększyłaby możliwości leczenia pacjentów z mielofibrozą. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    2.

    lek. med.
    Bartłomiej Pogłódek

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna odnosząca się do skuteczności i bezpieczeństwa wnioskowanej terapii oraz nakreślająca sytuację pacjentów z mielofibrozą. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    3.

    lek. med.
    Patryk Sobieralski

    pdf 01

    Dotyczy: komentarz ogólny zwracający uwagę na korzystne działanie fedratynibu we wnioskowanej populacji. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    4.

    lek. med.
    Edyta Cichocka

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna zwracająca uwagę na korzystne działanie fedratynibu we wnioskowanej populacji. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    5.

    lek. med.
    Karol Wójcik

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna odnosząca się do skuteczności i bezpieczeństwa wnioskowanej terapii oraz nakreślająca sytuację pacjentów z mielofibrozą. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    6.

    dr hab. n. med.
    Marzena Wątek

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna zwracająca uwagę na korzystne działanie fedratynibu we wnioskowanej populacji oraz nakreślająca sytuację pacjentów z mielofibrozą. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    7.

    dr n. med.
    Marcin Rymko

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna odnosząca się do skuteczności i bezpieczeństwa wnioskowanej terapii oraz nakreślająca sytuację pacjentów z mielofibrozą. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    8.

    lek. med.
    Elżbieta Patkowska

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna zwracająca uwagę na korzystne działanie fedratynibu we wnioskowanej populacji. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    9.

    dr n. med.
    Monika Kozłowiec

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna zwracająca uwagę na korzystne działanie fedratynibu we wnioskowanej populacji. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    10.

    Katarzyna Lisowska

    Przedstawiciel reprezentujący Stowarzyszenie Chorych „Hematoonkologiczni”

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna nakreślająca sytuację pacjentów z mielofibrozą z punktu widzenia Stowarzyszenia oraz pacjentów leczonych w ramach RDTL. Przedstawiciel chorych zwraca uwagę na korzystne zapisy programu lekowego, a także na fakt, iż dostępność FED zwiększyłaby możliwości leczenia pacjentów z mielofibrozą. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    11.

    dr n. med.
    Agnieszka Kowalik

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna zwracająca uwagę na korzystne działanie fedratynibu we wnioskowanej populacji. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    12.

    dr n. med.
    Witold Prejzner

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna zwracająca uwagę na korzystne działanie fedratynibu we wnioskowanej populacji. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    13.

    Katarzyna Pawluczyk

    Pracownik i pełnomocnik firmy Bristol-Myers Squibb

    pdf 01

    Dotyczy: komentarza odnośnie terapii stosowanych w ramach BAT.

    Wnioskodawca wyjaśnił, że rozbieżności w składzie najlepszej dostępnej terapii (BAT) pomiędzy różnymi krajami wynikają z różnych zasad refundacji w danym kraju, a skład BAT przyjęty w polskich analizach należy uznać jako podejście konserwatywne.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.



    Dotyczy: komentarza Agencji w sprawie kryteriów kwalifikacji badań do przeglądu systematycznego wnioskodawcy.

    Wnioskodawca wskazał, iż brak zawarcia kryteriów z programu lekowego w kryteriach włączenia do przeglądu systematycznego nie wpływają w jego opinii na wartość merytoryczną opracowania. Ponadto wyjaśnił, że rozbieżności w przyjętym dawkowaniu komparatora (ruksolitynibu), wynikają ze zmiany jaką wprowadzono w ChPL Jakavi w trakcie prac nad raportem HTA. Dodatkowo wyjaśnił przyczyny uwzględnienia w analizie klinicznej badania w formie abstraktu konferencyjnego.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.



    Dotyczy: ograniczenia analizy odnośnie wpływu przejścia części chorych z ramienia stosującego placebo na terapię FED w badaniu JAKARTA.

    Wnioskodawca podkreślił że wpływ cross-over w tym badaniu ma charakter konserwatywny gdyż zawyża wyniki w grupie placebo..

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.



    Dotyczy: komentarza Agencji odnośnie przyjęcia nieprawidłowej techniki analitycznej w analizie ekonomicznej.

    Wnioskodawca podtrzymał swoje stanowisko co do wykorzystanych metod i technik analitycznych.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

     

    14.

    Prof. nadzw. dr hab. n. med.
    Joanna Góra-Tybor

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna odnosząca się do skuteczności wnioskowanej terapii oraz nakreślająca sytuację pacjentów z mielofibrozą. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    15.

    Dr hab. n. med. Aleksandra Butrym

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna odnosząca się do skuteczności wnioskowanej terapii oraz nakreślająca sytuację pacjentów z mielofibrozą. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    16.

    Dr n. med.
    Jarosław Dybko

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna odnosząca się do skuteczności wnioskowanej terapii oraz nakreślająca doświadczenie własne ze stosowania leku. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

    17.

    Dr hab. n. med.
    Justyna Rybka

    pdf 01

    Dotyczy: uwaga ogólna odnosząca się do skuteczności wnioskowanej terapii oraz nakreślająca sytuację pacjentów z mielofibrozą. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie.

     

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 8/2022 do zlecenia 162/2021
    (Dodano: 20.01.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 8/2022 do zlecenia 162/2021
    (Dodano: 21.01.2022 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Venclyxto, venetoclaxum, tabletki powlekane, 7, tabl., kod EAN: 08054083013718; Venclyxto, venetoclaxum, tabletki powlekane, 7, tabl., kod EAN: 08054083013695; Venclyxto, venetoclaxum, tabletki powlekane, 14, tabl., kod EAN: 08054083013688; Venclyxto, venetoclaxum, tabletki powlekane, 14, tabl., kod EAN: 08054083013701; Venclyxto, venetoclaxum, tabletki powlekane, 112, tabl., kod EAN:08054083013916

    Wskazanie:

    wynikające ze złożonego wniosku i treści uzgodnionego programu lekowego

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.1484.2021.14.APR; PLR.4500.1482.2021.13.APR; PLR.4500.1483.2021.12.APR; PLR.4500.1481.2021.12.APR; PLR.4500.1480.2021.15.APR; 03.11.2021

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania: analizy weryfikacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych; stanowiska Rady Przejrzystości; rekomendacji Prezesa Agencji.

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 161/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 161/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 161/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 161/2021
    pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 161/2021
    pdfAnaliza danych do zlecenia 161/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 161/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 27.01.2022 r.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 161/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  •  

    Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    BIP – 161/2021, analiza OT.4231.55.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Venclyxto (wenetoklaks) w skojarzeniu z azacytydyną w leczeniu ostrej białaczki szpikowej (ICD-10 C92.0)

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzone

    1.

    Beata Jasińska

    AbbVie

    pdf 01

    Zgłoszono trzy zasadnicze wątki będące przedmiotem dyskusji:
         1) dobór komparatorów w analizach;
         2) oszacowanie populacji – dane NFZ;
         3) pozytywna rekomendacja PBAC.

    Ad.1) komparatorem w analizach HTA jest technologia, która jest stosowana i finansowana w danym wskazaniu, niezależnie od udziału (rozpowszechnienia stosowania), w związku z czym ostateczne przyjęcie AZA, LDAC oraz LDAC+CLA jest uzasadnione;

    Ad.2) pozyskane w toku postępowania dane zostały prawidłowo zaraportowane, wskazano również szczegółowe założenia dla analiz, definicje subpopulacji oraz wskazano zidentyfikowane ograniczenia (elementy nie raportowane uprzednio);

    Ad.3) dokumenty ze Stanowiskiem Rady oraz Rekomendacją Prezesa zostaną uzupełnione o pozytywną opinię PBAC dotyczącą włączenia schematu VEN+AZA do systemu refundacyjnego (wniosek wymagał ponownej oceny).

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 11/2022 do zlecenia 161/2021
    (Dodano: 03.02.2022 r.)

    hr

     

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 11/2022 do zlecenia 161/2021
    (Dodano: 07.03.2022 r.)

    go to zlecenie

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Jardiance, empagliflozinum, tabletki powlekane, 10 mg, 28 tabl., kod GTIN:05909991138509

    Wskazanie:

    we wskazaniu wynikającym ze złożonego wniosku refundacyjnego (przewlekła niewydolność serca u dorosłych pacjentów z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory serca (LVEF ≤ 40%) oraz utrzymującymi się objawami choroby w klasie II-IV NYHA)

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.3239.2021.2.JKR; 21.10.2021

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania analizy weryfikacyjnej AOTM, stanowiska Rady Przejrzystości, rekomendacji Prezesa Agencji w związku z wnioskiem o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 160/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 160/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 160/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 160/2021
    pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 160/2021
    pdfUzupełnienie do zlecenia 160/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 160/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 07.01.2022 r.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 160/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  •  

    Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    OT.4230.21.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wniosek o objęcie refundacją leku Jardiance (empagliflozyna) we wskazaniu wynikającym ze złożonego wniosku: przewlekła niewydolność serca u dorosłych pacjentów z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory serca (LVEF ≤ 40%) oraz utrzymującymi się objawami choroby w klasie II-IV NYHA

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzone

    1.

    Boehringer Ingelheim Sp. z o.o.

    Andrzej Bajor

    pdf 01

    Uwaga nr 1
    Uwaga zasadna, nie wpływa na wnioskowanie AWA.
    Uwaga dotyczy komentarza Agencji do zawężenia wnioskowanej populacji względem wskazania zarejestrowanego.

    Uwaga nr 2
    Uwaga niezasadna. Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.
    W AWA Analitycy Agencji przychylają się do komentarza Wnioskodawcy (przedstawionego w ramach uzupełnień wymagań minimalnych) wskazującego, że lek najprawdopodobniej będzie stosowany zgodnie z wytycznymi klinicznymi, jako dodatek do optymalnej terapii.
    Należy jednak zauważyć, że w przypadku oceny wniosku refundacyjnego leku Forxiga (dapagliflozyna) [AWA OT.4330.21.2020], innego leku należącego do grupy leków – flozyny (inhibitory SGLT2), wnioskowane wskazanie zostało doprecyzowane do leczenia: pomimo zastosowania terapii opartej na ACEi (lub ARB) i lekach z grupy beta adrenolityków oraz jeśli wskazane antagonistach receptora mineralokortykoidów.

    2.

    AstraZeneca Pharma Poland
    Sp. z o.o.

    Krzysztof Kornas

    pdf 01

    Brak uwag do AWA.
    W komentarzu Wnioskodawca dla leku Forxiga wnosi o ujednolicenie treści wnioskowanego wskazania refundacyjnego dla leku Jardiance (empagliflozyna) ze wskazaniem wnioskowanym dla Forxiga (dapagliflozyna).

     hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 7/2022 do zlecenia 160/2021
    (Dodano: 14.01.2022 r.)

    hr

     Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 7/2022 do zlecenia 160/2021
    (Dodano: 12.01.2022 r.)

    go to zlecenie

     

     

    Nazwa produktu leczniczego/świadczenia:

    Emgality, galcanezumabum, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 120 mg, 1, wstrzykiwacz 1 ml, kod EAN: 08594012697621

    Wskazanie:

    w ramach programu lekowego PROFILAKTYCZNE LECZENIE CHORYCH NA MIGRENĘ PRZEWLEKŁĄ (ICD–10: G43)

    Podstawa prawna zlecenia MZ: art. 35 ust. 1 ust. ref.

    Znak pisma zlecającego, sygnatura i data wpłynięcia do AOTM:

    PLR.4500.985.2021.21.JWI; 20.10.2021

    Zlecenie dotyczy:

    przygotowania analizy weryfikacyjnej AOTM, stanowiska Rady Przejrzystości, rekomendacji Prezesa Agencji w związku z wnioskiem o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku

    Analizy Wnioskodawcy:

    pdfAnaliza problemu decyzyjnego do zlecenia 159/2021
    pdfAnaliza kliniczna do zlecenia 159/2021
    pdfAnaliza ekonomiczna do zlecenia 159/2021
    pdfAnaliza wpływu na system ochrony zdrowia do zlecenia 159/2021
    pdfAnaliza racjonalizacyjna do zlecenia 159/2021
    pdfUzupełnienie do zlecenia 159/2021

    Analiza Weryfikacyjna Agencji:

    pdfAnaliza weryfikacyjna Agencji do zlecenia 159/2021

    Uwagi do Analiz:

    Termin zgłaszania uwag upływa: 20.01.2022r.

    MS WordFormularz zgłaszania uwag do analizy weryfikacyjnej zlecenia 159/2021

  • Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych zawartych w DKI
  • Komentarz do uwag do upublicznionej analizy weryfikacyjnej:

    Nr analizy weryfikacyjnej

    OT.4231.54.2021

    Tytuł analizy weryfikacyjnej

    Wniosek o objęcie refundacją produktu leczniczego Emgality (galkanezumab) w ramach programu lekowego: „xxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxx xx xxxxxxx xxxxxxxxxx (XXXXXX: XXX)

    Lp.
    Zgłaszający uwagi
    Treść uwagi
    Komentarz AOTM
    Rozpatrzone

    1.

    Piotr Nowakowski
    vel Nestorowicz

    Eli Lilly Polska sp. z o.o.

    pdf 01

    Rozdz. 4.2.1.1.

    W uwadze podkreślono, że w populacji po ≥3 niepowodzeniach wcześniejszego leczenia w redukcji liczby dni z migreną o ≥75% uzyskano istotność statystyczną dla parametru OR. Z kolei w analizie weryfikacyjnej Agencji odniesiono się wyłącznie do populacji ogółem, w której nie odnotowano różnic istotnych statystycznie pomiędzy porównywanymi grupami w ocenie wyżej wymienionego punktu końcowego.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.


    Rozdz. 5.3.4.

    Wnioskodawca wskazuje na brak zasadności zestawiania kosztów stosowania galkanezumabu z pozostałymi terapiami zalecanymi przez Polskie Towarzystwo Bólów Głowy (PTBG) w profilaktyce migreny przewlekłej, tj. amitryptyliną, topiramatem, kwasem walproinowym i toksyną botulinową typu A, które nie są obecnie finansowane ze środków publicznych.

    Wnioskodawca argumentuje, że klasa zaleceń A w Rekomendacjach PTBG dotyczy topiramatu oraz kwasu walproinowego, który przeciwwskazany jest u kobiet w okresie rozrodczym.

    Należy przy tym podkreślić, że projekt wnioskowanego programu lekowego xxx xxxxxxxxx xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxx xx xxxxxxxxx xx xxxxxxxxxxxxx xxxxxxx x xxxxxxxx xxxxxxx x (jak wskazywano w piśmie AOTMiT ws. niespełnienia przez analizy wymagań minimalnych, znak: OT.4231.54.2021.AZ.16: wytyczne kliniczne nie określają sekwencji stosowania leków, zatem komparator dla ocenianej interwencji może stanowić którykolwiek spośród wyżej wymienionych leków, o ile nie był zastosowany we wcześniejszej linii leczenia), xxx xx xxxxxxxxxx xxxxxxxxx x xxxxxx x xxxxxxx xxxxxxxxxx.

    Jak wskazano w AWA, kwestionowane przez wnioskodawcę zestawienie kosztów ma charakter poglądowy i może nie odzwierciedlać rzeczywistych wydatków ponoszonych przez pacjentów w związku z rzeczywistym dawkowaniem poszczególnych substancji czynnych, a także rzeczywistymi cenami nierefundowanych produktów stosowanych w analizowanym wskazaniu (rozdz. 5.3.4. AWA).

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

    2.

    Małgorzata Sieradzan

    Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

    pdf 01

    Rozdział 4.2.1.1.,:str. 42-43; Rozdział 4.3: str. 51; Rozdział 11 str. 76

    W AWA podano informację, że w przypadku erenumabu jedynie badanie Tepper 2017a dotyczyło pacjentów z migreną przewlekłą, natomiast w przypadku fremanezumabu były to badania Bigal 2015b, FOCUS oraz Silberstein 2017 (rozdz. 4.1.3.). Zdanie to wskazuje, że badania te odnosiły się do populacji z migreną przewlekłą, jednakże nie sugeruje, że dotyczyły wyłącznie tej populacji.

    Słusznie natomiast zwrócono uwagę, że dla punktu końcowego MHD, w których stosowano doraźne leki na ból głowy w porównaniu pośrednim wykorzystano wyniki dla fremanezumabu uzyskane w populacji z migreną przewlekłą lub epizodyczną łącznie, podczas gdy dla galkanezumabu była to wyłącznie populacja z migreną przewlekłą. Agencja zgadza się ze stwierdzeniem, że wyniki porównania pośredniego należy traktować z ostrożnością. Jednocześnie zwraca uwagę, iż wspomniany wcześniej fremanezumab stanowił komparator dodatkowy, a więc wyniki porównania pośredniego należy traktować poglądowo. Jednocześnie Agencja pragnie zauważyć, że w raporcie nie stwierdzono, iż którakolwiek z terapii wydaje się być skuteczniejsza, a jedynie przedstawiono wynik porównania.

    Uwaga nie wpływa na wnioskowanie z AWA.

     

    hr

    Stanowisko Rady Przejrzystości:

    pdfSRP 10/2022 do zlecenia 159/2021
    (Dodano: 24.01.2022 r.)

    hr

    Rekomendacja Prezesa:

    pdfRekomendacja 10/2022 do zlecenia 159/2021
    (Dodano: 01.02.2022 r.)

    go to zlecenie